Б
Отровата, която изтрива белезите на времето
За какво е подходяща тази процедура?
- При хиперхидроза – прекомерно изпотяване на подмишници и длани. Някои пациенти се страхуват да не им се наруши терморегулацията, ако се блокират потните жлези на подмишниците. Няма такава опасност, защото в кожата по цялото тяло има от 2 до 4 милиона потни жлези, а с процедурата се блокира само малка част от тях.
- Прекомерно потене на стъпалата, което засяга всекидневието и когато другите локални лечения не помагат.
- При деца с церебрална парализа, които са навършили две или повече години и могат да ходят.
- При мигрена.
- Упорити мускулни спазми на врата и раменете.
- Упорити мускулни спазми на китката и ръката при хора, преживели инсулт.
Какво представлява ботулиновият токсин?
Ботулиновият токсин /БТ/ е невротоксин – най-силният познат на Земята. Той е синтезиран протеин от бактерията Clostridium Botulinum. В природата тя и нейните спори съществуват в безкислородна среда и загиват при по-продължителна термична обработка при минимум 100° С. Протеинът от бактерията Clostridium Botulinum притежава висока токсичност, като в миниатюрни дози блокира предаването на нервния импулс от неврона към мускулното влакно, което води до мускулна релаксация. Инжектирането на БТ в мускулите не може да предизвика негативни реакции в организма, ако се използват само легални, световно лицензирани продукти, а не нелегален ботокс с неизвестен произход, незнайна технология и концентрация, който по-късно може да се предизвика автоимунно заболяване. Ако се прилага в големи дози и много често – например на всеки два месеца - ботулиновият токсин може да предизвика образуване на антитела, които много бързо елиминират действието му. Досега няма данни за раковообразуващ /канцерогенен/ ефект.
Серотиповете на ботулиновия токсин са : A, B, C, D, E, F, G и три разновидности на серотипа А.
Най-известните търговски марки на пазара са:
- ВОТОХ® 100U ALLERGAN – Ireland
- VISTABEL® 50U ALLERGAN, регистриран в България
- Dysport® 500U IPSEN, регистриран в България
Ботулиновият токсин трябва да се транспортира и да се съхранява при определена температура, с цел да се запази целостта на неговата двуверижна молекула. Ако тя се наруши, при инжектирането му в мускулите той няма да прояви своето действие или продължителността му на действие ще е много кратка. Ето защо е задължително да се използват само добре транспортирани и съхранявани продукти. Ние работим с официално регистрирани в Европа продукти на ботулинов токсин със сертификат за качество, състав и концентрация, клинично изпитани.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА БОТОКС
- Възпаление на кожата там, където лекарят планира да инжектира.
- Ако се наблюдава отпадналост на мускула или загуба на мускулна маса там, където докторът възнамерява да инжектира.
- При наличие на операции, които може да са променили мускула, който ще бъде инжектиран.
- При глаукома.
- Грипни състояния и прием на антибиотици.
- Ако вземате мускулни релаксанти, антидепресанти, обърнете внимание на вашия доктор, защото те могат да засилят действието на ботулиновия токсин.
- Бременност и кърмене.
Как се извършва процедурата?
Ботоксът се инжектира със свръхтънка игла. При вкарването на иглата може да се получи кръвоизливче, което минава за седмица. Почти липсва болка и затова не е необходима упойка. Процедурата се извършва само от специалисти, преминали обучение по прилагане на ботокс (ботулинов токсин). Поставянето на ботулинов токсин е изкуство и лекарят трябва да има много голям опит. Задължително трябва да се работи по установените правила от клиничния опит, които са предмет на сертифицираните курсове, а това са основно:
- Да се инжектират препоръчителните дози.
- Да се поставят в точните анатомични зони.
- Да се вкарват в правилната дълбочина и ъгъл.
При стриктно придържане към тях, както и към допълнителни практики, е сигурно, че възможните усложнения са сведени до минималния риск от странични ефекти.
ВАЖНО!
- Обърнете внимание дали лекарят има сертификат за преминат курс за инжектиране на ботулинов токсин!
- Качествената процедура с ботулинов токсин е с висока цена, която няма как да бъде променена.
- Не си правете тази процедура в козметичен, фризьорски или СПА център! Не се доверявайте и на пътуващи из страната лекари!
- Вече има няколко известни случая на тежка интоксикация след инжектиране на ботулинов токсин заради неговия нерегламентиран и неясен произход. Евтините продукти могат да бъдат много опасни – да предизвикат задушаване, силно виене на свят, двойно виждане, грипоподобни симптоми и др.
ОЧАКВАНИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ СЛЕД ИНЖЕКТИРАНЕ НА БТ
Често срещани:
- Главоболие, което преминава за няколко дни.
Много рядко срещани:
- Затруднено преглъщане и дишане при инжектиране на БТ в областта на шията.
- Грижи след процедурата
- Не трябва да се масажират и натискат инжектираните места
- За 24 часа не трябва да се спортува.
- За 72 часа да не се използват активни козметични продукти със съдържание на спирт, кремове, гелове, маски, както и да не се провеждат никакви козметични процедури и пилинги.
Грижи след процедурата
- Не трябва да се масажират и натискат инжектираните места
- За 24 часа не трябва да се спортува.
- За 72 часа да не се използват активни козметични продукти със съдържание на спирт, кремове, гелове, маски, както и да не се провеждат никакви козметични процедури и пилинги.
Кога се вижда ефектът?
Ботулиновият токсин, инжектиран за подтискане на потенето, започва да действа до няколко дни след инжектирането. Степента на потенето намалява постепенно до пълното му спиране след време от 7 до 14 дни.